bavarski gradovi in romanitčna cesta
Bavarski gradovi - walt disney in iskanje pravljičnih gradov
Bavarski gradovi so svetovno znani biseri Nemčije. Bavarski kralj Ludvik II., ki je Bavarski vladal v 19.stoletju, je v času svojega življenja veljal za skrivnostno osebnost. Kot bavarski kralj je imel veliko dolžnosti, a zelo malo možnosti odločanja. Zato si je pravo kraljestvo ustvaril v svoji domišljiji in svojo moč poskušal dokazovati s ‘pravljičnimi’ gradovi, ki pa v njegovem življenju niso bili dokončani in njihova gradnja je dramatično obremenila državno blagajno.Takrat verjetno ni nihče pomislil, kako pomembne stvaritve je Ludvik Bavarski pustil za sabo. Pravljični gradovi so danes svetovna znamenitost, ki jo morate videti in doživeti. Sloviti grad Neuschwanstein je pravi pravljični grad, takšen kot smo si jih zamišljali v otroštvu, zato ni čudno, da je služil kot navdih za grad iz Disneyjeve "Trnuljčice". Čeprav se gledalcem, ki ob vsaki uvodni špici Disneyevih filmov zdi, kot da je tam prikazan grad nerealen in da je plod domišljije risarja, je zelo resničen in ga lahko obiščete. To je grad, ki se nahaja na jugozahodu Bavarske, nedaleč od avstrijske meje, v mestu Schwangau pri Füssenu. Gradnja se je začela leta 1869 na zahtevo bavarskega kralja Ludwiga II. Grad ni bil nikoli dokončan, saj je bila gradnja ustavljena leta 1886 takoj po skrivnostni smrti kralja Ludvika II. Zaradi duševne bolezni je bil kralj Ludwig II. leta 1886 odstranjen s prestola in v hišnem priporu in kmalu nato je umrl, po eni teoriji je storil samomor, po drugi pa je bil ubit. Od predvidenih 228 sob je v gradu dokončanih 15. Za gradnjo gradu je bilo porabljenih neverjetnih šest milijonov mark, kar je takrat pomenilo letni proračun celotnega kraljestva. Danes je grad pod zaščito Unesca. Letno ga obišče 1,3 milijona turistov. Znan je tudi po tem, da se pojavi na prijavnih špicah vseh Dysneyjevih filmov. Ludwigu II. Bavarskemu se lahko zahvalimo za to, da danes lahko vsaj na kratko uživamo v razkošju, ki je zaradi njegove ekscentričnosti ostalo za njegovim vladanjem.
Bavarska
Na potepanjih po Bavarski, njenih srednjeveških mestih in vaseh z odlično ohranjenimi starimi mestnimi jedri, prelepi naravi in bavarskih jezerih, od katerih vas bo zagotovo očaralo jezero Chiemsee. Tudi tukaj lahko na otoku zopet občudujete dvorec Ludvika Bavarskega, ki ga imenujejo »bavarski Versailles«. Vsekakor je potrebno obiskati tudi bavarsko prestolnico München, kjer se vam ponuja enkratno sožitje starih časov in nove tehnologije, obisk tipičnih pivnic, muzejev, parkov in športnih objektov. Muzejev in galerij vam v živahni bavarski prestolnici ne bo zmanjkalo, od nove in stare Pinakoteke, BMW muzeja, Nemškega muzeja in še bi lahko naštevali. Ne pozabimo tudi na münchenske trgovine, ki so velikokrat vabljive tudi za slovenske žepe, še posebej ob različnih razprodajah. München vedno poskrbi s svojim vsakoletnim Oktoberfestom tudi za zabave željne množice, kjer se zberejo ljubitelji piva, narodno zabavne glasbe in tipičnih bavarskih kulinaričnih specialitet. Bavarska kuhinja velja za eno najbolj okusnih na svetu. Vključuje preproste, krepke kmečke jedi z obilico mesa, klobas in peciva.
Na severu Bavarske je zgodovinsko mesto Nürnberg, kjer lahko uživate na sprehodu skozi srednjeveško obzidje in naprej do cerkve Sv. Sebalda in Sv. Lovrenca, si ogledate Glavni trg z mestno hišo in Marijino cerkvijo z ‘Lepim vodnjakom’ ali se ustavite ob hiši najslavnejšega meščana, renesančnega slikarja Albrechta Durerja. Nad mestom se dviga mogočen grad, ki predstavlja simbol mesta že več kot tisoč let. Ob posedanju na kavi v katerem od simpatičnih lokalov v mestnem središču ne pozabite poskusiti znamenite sladke nürnberške medenjake
Malce južneje se nahaja še en srednjeveški biser – mestece Regensburg. Nekoč je bil svobodno cesarsko mesto Svetega Rimskega Cesarstva, sedaj pa je pod zaščito UNESC-a. Ponaša se s sodobno univerzo in največjo koncentracijo pivnic na enem mestu v Nemčiji. Na Bavarskem se velja ustaviti v mestu Ulm in si ogledati stari center mesta, Altstadt, srednjeveški del, ki je lepo vzdrževan in zgrajen iz lesa. Kot v vsakem nemškem mestu je tudi v Ulmu čudovita mestna hiša – Rathaus, najbolj pa je Ulm znan po gotski katedrali Münster, ki je s svojim 161,5 metrov visokim zvonikom najvišja cerkev na svetu! Ulm je tudi rojstno mesto znanega fizika Alberta Einsteina. .
Nenazadnje je Bavarska zanimiva tako za ljubitelje aktivnega ali adrenalinskega oddiha kot za tiste, ki si želijo umirjenih počitnic v osrčju neokrnjene narave in čudovitih Bavarskih alp. Preko Bavarske se razprostirajo edinstveni nacionalni parki, bogati gozdovi kot je znamenito področje Swarzwald in naravni rezervati, po njej pa se vije tudi kopica odličnih tematskih poti, kot so npr. Alpska cesta, Cesta gradov. ali
Romantična cesta
Romantična cesta med Würzburgom in Füssnom velja za najstarejšo in najbolj priljubljeno turistično pot. Kot privlačna turistična znamenitost je bila ustanovljena že leta 1950. Od reke Majne pa vse do Alp, vas bo 460 km dolga Romantična cesta navdušila z arhitekturnimi mojstrovinami, čudovitimi panoramami, okusno bavarsko kuhinjo, zgodovino in tipično arhitekturo. Würzburg na reki Majni, slikovit Rothenburg ali srednjeveški Regensburg na Donavi, vam bodo ponudili nepozabna zgodovinska, kulturna in gastronomska doživetja. Würzburg je univerzitetno mesto, ki leži ob reki Majni, v srcu Frankovskega vinskega področja. Le uro udobne vožnje od Würzburga, ob nemški romantični cesti, lahko obiščete mesto Rothenburg na Tauberi, ki vas bo navdušil s svojimi na pol lesenimi hišami, ki dajejo mestnemu središču pridih srednjega veka.
Obiskati deželo in bavarska mesta, ki so v marsičem povezana tudi s slovensko zgodovino, je potovanje, na katerega se morate podati večkrat. Dežela je s svojo pisano ponudbo kulture in naravnih lepot tako bogata, da si morate za množico bogatih in nepozabnih doživetij vzeti čas. Bavarska vas pričakuje.