Hrvaška - priljubljena počitniška dežela
Hrvaška nam že od otroških let predstavlja sinonim za vsakoletne počitnice, z obilo sonca, morja in uživanja na tamkajšnjih plažah. Dopust si popestrimo z odkrivanjem podvodnega sveta, jadranja, odkrivanja skritih zalivov in otokov ali obiske simpatičnih starih mestnih jeder z večernimi sprehodi po rivah in ozkih ulicah s pisano ponudbo kulinarike, ateljejev in trgovinic.
Hrvaške lepote seveda niso samo morje, obala in otoki, dežela vam ponuja tudi množico drugih naravnih, zgodovinskih in kulturnih znamenitosti. Marsikatera od njih je na seznamu kulturne in naravne dediščine Unesca. Prelepe panonske ravnice Slavonije in Baranje, gričevnat svet hrvaškega Zagorja, šarmantno glavno mesto Zagreb, bogati gozdovi Gorskega Kotorja in dolga, prelepa obala tisočerih otokov, ki sega od starodavne Istre, preko Kvarnerja do Dalmacije in veliko naravnih parkov po celotni Hrvaški, povezujejo našo sosedo v pisano celoto, ki jo je vredno vedno znova obiskati.
Hrvaška leži na stičišču dinarskega, panonskega in mediteranskega sveta. Prve znane naselitve so se pričele v pradavnini o čemer se lahko poučite v svetovno znanem Muzeju krapinskih Neandertalcev. Skozi zgodovino so ozemlje današnje hrvaške naseljevala različna ljudstva od davnih Ilirov v Dalmaciji in Istri, starih Grkov v svojih jadranskih kolonijah, sledili so jim Rimljani, po propadu rimskega imperija pa so se v notranjosti in delno tudi ob jadranskem morju naselila slovanska plemena. V Istri, na otokih ter v Dalmaciji so še vrsto stoletij prevladovali vplivi Benetk. V Slavoniji in na severni dalmatinski obali, predvsem okoli Zadra so vladali hrvaški kralji, ki pa so v dvanajstem stoletju priznali nadvlado madžarskim kraljevskim dinastijam. Takrat se je začel tudi velik vzpon Dubrovniške republike, predvsem zaradi trgovanja z bosanskim in srbskim plemstvom, madžarsko srednjeveško državo, čemur je botroval tudi hitri razvoj dubrovniške trgovske flote. Po porazu madžarske vojske proti Turkom, so deli hrvaške postali vojaško organizirana mejna krajina proti Turškemu cesarstvu o čemer pričajo mogočni gradovi v hrvaškem Zagorju ali trdnjave v Sisku in Osijeku. V Avstro Ogrski je velik del hrvaške spadal v Ogrski, torej madžarski del, po obeh svetovnih vojnah pa je hrvaška v današnjih mejah kot federativna republika postala del Jugoslavije in se v devetdesetih letih prejšnjega stoletja osamosvojila. Vsa ta burna zgodovina in prepletanje različnih kulturnih, vojaških in političnih vplivov ima danes na Hrvaškem bogato dediščino v obliki mogočnih dvorcev in trdnjav, čudovitih palač, zgodovinskih cerkva, antičnih in srednjeveških mest, najsi bo to v notranjosti ali ob morju. Obiskati puljsko areno, prisluhniti legendam pogumnega boja Histrov proti Rimljanom pri Nezakciju ali pa se pri potepanju po Cresu spomniti na legende o Argonavtih, Odiseju ter čarovnici Kirki, pogledati Eufrazijevo baziliko v Poreču, Dioklecijanovo palačo v Splitu, staro mestno jedro Dubrovnika, zgodovinsko mesto Trogir, Stari Grad na otoku Hvaru, katedralo sv. Jakoba v Šibeniku, vse to in še veliko več vam lahko ponudi bogata hrvaška dediščina.
Lepote Hrvaške se raztezajo od bogatih panonskih ravnic Slavonije in Baranje, kjer vam naravnem parku pokažejo bogastvo ptic in rastlinja, do starodavnega bukovega pragozda na severni strani Velebita, ki je ravno tako pod zaščito Unesca. Na počitnice ali krajši izlet se lahko podate v eno od hrvaških naravnih zdravilišč kot so Krapinske, Stubičke ali Tuheljske toplice, planinarite na Velebitu ali na Biokovem nad Makarsko riviero, se podate v neokrnjeno naravo Gorskega Kotarja in se tudi med dopustom v Istri povzpnete na vrh gore Učke. Tudi naravni park Plitvička jezera vsako leto privablja na tisoče obiskovalcev, prelepi slapovi Krke pri Šibeniku pa spadajo v skoraj obvezen obisk vseh tistih, ki letujejo v tamkajšnjih letoviščih. Otočje Brioni, vam prikliče v spomin nekdanjo skupno državo in veliko elitnih gostov, ki so bili povabljeni na te rajske otoke. Otok Veliki Brijun še vedno vabi obiskovalce, da občudujejo tamkajšnje velike travnate terene, razkošne vile, eksotično rastlinje in živali.
Hrvaški turizem je ena najpomembnejših gospodarskih panog Republike Hrvaške. Zgodovina turizma na Hrvaškem sega v sredino 19. stoletja, v obdobje okoli leta 1850, ko so v Opatiji zrasli prvi hoteli. Mila sredozemska klima je bila idealna za zdraviliško dejavnost in oddih takratnega avstrijskega plemstva. Hoteli, zdravilišča, zasebne vile so zrasli tudi na kvarnerskih otokih, znano zdraviliško središče je bilo takrat (in je še danes) otok Lošinj. Seveda se je največji razmah gradnje turističnih naselij, avtokampov in hotelov začel v šestdesetih letih prejšnjega stoletja. Do danes je hrvaška obala postala ena od svetovnih turističnih destinacij za počitniški, navtični in izletniški turizem. V zadnjih letih je za tiste, ki si želijo kar najbolj mirnega oddiha popularen tudi robinzonski turizem, kjer vam ponujajo namestitev na samotnih otočkih ali na enem od množice svetilnikov v Jadranskem morju.
Hrvaška odlična kuhinja odraža zgodovinske značilnosti posameznih pokrajin in je še en razlog za vaš obisk, ki je nikakor ne smemo pozabiti omeniti. Od bogatih pojedin in odličnega peciva v Medžimurju, do ribjih specialitet ob panonskih rekah, divjačinskih pojedin v Gorskem Kotarju, pečenemu jagenčku v Liki, morskih sadežih ob jadranskih obali ali čisto preprostemu šilcu okusne medice v prekrasno okrašenem predbožičnem Zagrebu. Vaše počitnice ali izlet na Hrvaško bodo vedno nudile vsakemu, ravno pravšnjo mero tistega kar najbolj želi in potrebuje, to je oddih in odklop za povratek v vsakdanji tempo življenja. Vse opisano nas lahko utrdi v prepričanju, da Hrvaška ni zgolj navada za naše vsakoletne počitnice ampak nekaj več. Hrvaška je tam, kjer smo se in se bomo tudi v prihodnje imeli lepo.